• Добро пожаловать на форум умных покупателей! Присоединяйтесь к нашей уютной компании и участвуйте в обсуждениях – Регистрация

PayPal и фидбек

G

Geri

Новичок
Баллы
0
Ребят,подскажите -
1.Правда ли,что прод не сможет снять деньги,пока я не получу товар/поставлю фид?
2.Если да,то можно ссылочку на это? (с инглишем так себе..so-so)
Спасибо большое! просто прод один мутит)

bon2013

bon2013

Крутой иБаер
Баллы
688
C

caysa

Новичок
Баллы
0
PayPal payment holds
Код:
...When will PayPal release the payment hold? The amount of time PayPal holds payments varies, but the hold may be released sooner if: We can confirm that the item was delivered. The buyer leaves positive Feedback. (This applies only to eBay items.)

Find out more details about PayPal payment holds.

Код:
When does PayPal release the payment? The funds from each transaction will typically be released 21 days after payment, unless there's a dispute, chargeback, claim, return or reversal on that transaction, or any other limitation on your account. The money may be released sooner if: Your buyer leaves positive feedback (Applies only to eBay items) or We can confirm that the item was delivered** and 3 days elapse. This gives the buyer enough time to review the order and file a dispute if necessary

R

RF66

Новичок
Баллы
0
Дабы не плодить тему с подобным названием спрошу здесь.
Совершил покупку на прямую через PayPal. Селлер в инвосе подробно описал товар (+ номер Item и ссылка на фото товара). Оставить Feedback в Ebay я не смогу, т.к. нет основания? Я правильно понимаю?

H

hukk03

Продвинутый
Баллы
219
Ну проды обычно сразу же ставит фидбеки покупателям.

Live